Stare podłogi, nowe trendy: Przemiany w stylu skandynawskim i retro

Podłogi często są pomijane, gdy myślimy o renowacji wnętrz. Jednak, dobrej jakości drewniana podłoga może dodać wiele charakteru i uroku każdemu pomieszczeniu. Nie ma potrzeby, aby wymieniać ją na nową, ponieważ aktualne trendy w aranżacji wnętrz koncentrują się na odświeżaniu starych drewnianych podłóg. Dwa główne style, które rządzą dzisiaj w projektowaniu wnętrz to styl skandynawski i retro.

1. Styl skandynawski

Styl skandynawski charakteryzuje się jasnymi, minimalistycznymi przestrzeniami, które co prawda są bardzo eleganckie, ale jednocześnie przytulne. Podłogi tego stylu powinny być w kolorze białym lub szarym. Eleganckie, drewniane podłogi, idealnie komponują się z białymi lub jasnoszarymi ścianami i dodatkami w stylu designerskim. Ograniczona kolorystyka pozwala na wprowadzenie interesujących deseni podłóg. W tym stylu popularne są podłogi z naturalnym wzorem drewna, a także panele z elementami geometrycznymi lub kamiennymi.

2. Styl retro

Styl retro odnosi się do lat 50-tych, 60-tych i 70-tych XX wieku. Główną funkcją podłóg w stylu retro, jest ich wyjątkowa tekstura i kolor. Podłogi z tego stylu to z reguły duże deski, których kolor jest bardzo intensywny. Podłogi w stylu retro idealnie łączą się z meblami z te samej dekady. Jeśli chodzi o stylu retro w kuchni lub łazience, pożądane są żywiołowe kolory, motywy roślin, a czasami detale, zdobione tropikalne kwiaty.

3. Bezpieczna renowacja

Podłogi drewniane, mogą przetrwać dekady i pokolenia. Jednak, aby stały się twierdzączą podstawą dla nowoczesnego, luksusowego stylu mieszkania, powinny być starannie zabezpieczone. Podłogi drewniane z lat ubiegłych mogą zawierać szkodliwe chemikalia i dodatki z substancjami rakotwórczymi, takimi jak arsen. Z tego powodu, przed renowacją starych podłóg, ważne jest zbadanie, jaki materiał został wykorzystany przy ich produkcji i jakie substancje chemiczne są stosowane podczas pielęgnacji. Niemal każdy właściciel mogą oszczędzić część kosztów renowacji, jeśli oprócz wykwalifikowanego fachowca, skorzysta z kompetentnych rad anrodowiskowych. Przed przystąpieniem do renowacji drewnianych podłóg, warto nie tylko poświęcić więcej czasu na ich pielęgnację, ale także dokładnie poznać ich ciemną stronę.

Podsumowując, renowacja starych podłóg drewnianych staje się coraz bardziej modne w aranżacji wnętrz. Wystarczy poszukać właściwych specjalistów, znaleźć wyjątkowe wzory kolorystyczne i zainwestować w dobry, jakościowy materiał. Styl skandynawski i retro to dwa główne trendy, z którymi można skuteczne wprowadzić do wnętrz niebanalny i stylowy charakter.