Od czego zacząć budowę swojego wymarzonego domu? Z projektu czy z fundamentu? Błędna odpowiedź! Prawdopodobnie warto ponownie przeanalizować całą drogę do celu, stosując nowoczesne podejście.

Z reguły potencjalni właściciele nieruchomości mają kolorowy obraz swojego domu. Czasami obraz jest tak żywy, że z góry wiadomo, gdzie i jakie meble będą stały, a nawet odczytany jest napis na macie przy drzwiach. To piękny cel, do którego warto dążyć. Wiele osób popełnia jednak błąd, rujnując swoje plany. Od czego więc zacząć i jak wybudować swój wymarzony dom?

Planowanie

Po wybraniu lokalizacji nadszedł czas na jej zaplanowanie. Nie oznacza to jednak, że należy dokładnie obliczyć położenie kwietników i nasadzeń. Na tym etapie należy pomyśleć o rozplanowaniu domu, parkingów, pomieszczeń gospodarczych i, krótko mówiąc, wszystkiego, co znajduje się wokół domu, biorąc pod uwagę komunikację naziemną i podziemną.

Biorąc pod uwagę charakterystykę miejsca, należy opracować przemyślany plan. Teraz wiadomo już, jaką powierzchnię może zajmować dom, gdzie lepiej umieścić drzwi wejściowe, okna itp.

Projekt domu

Niewiele osób ma pojęcie, czym jest prawdziwy projekt domu. Nie jest to wyłącznie wstępny szkic na papierze, z grubsza zaznaczonym układem i architekturą. W idealnym przypadku jest to duży pakiet dokumentów z rysunkami, na których przyszły dom jest pomalowany do ostatniej śrubki. Jeśli go nie ma, a budowniczowie są nieprofesjonalni, będziesz musiał mieszkać w domu ze wszystkimi niedogodnościami. Nie musisz być ekspertem w danej dziedzinie, a więc po prostu nie masz wystarczającego doświadczenia i wiedzy.

Ponadto, gdy pokażesz konstruktorom swoje szkice, mają oni wolną rękę. Oznacza to, że mogą oni wybrać własną drogę do celu — zaoszczędzić na materiałach budowlanych i własnym wysiłku. Prawdopodobnie dostaniesz nawet to, co jest na obrazku, ale jak dokładnie jest to zrobione, to już inna kwestia. Jeśli budowniczowie otrzymają projekt, muszą się do niego dostosować w każdym szczególe. Nie ma swobodnej interpretacji — jest tylko konkretny projekt, wyraźnie opracowany przez profesjonalistów.