Niezawodne metody usuwania plam z różnych rodzajów podłóg

Podłogi są jednym z elementów naszego mieszkania, które najczęściej są narażone na różnego rodzaju plamy. Kawa, czerwone wino czy smar z butów – to tylko niektóre z przykładów, które są zabójcze dla naszych podłóg. Nie martw się jednak! W tym artykule przedstawimy Ci niezawodne metody usuwania plam z różnych rodzajów podłóg.

1. Podłogi drewniane

Podłogi drewniane są bardzo popularne, ponieważ dodają wnętrzu uroku i elegancji. Niestety, drewno jest dosyć wrażliwe i łatwo nabiera plam. Najczęściej pojawiają się na nim okruchy jedzenia i poty. Aby pozbyć się plam z podłóg drewnianych, przygotuj mieszankę wody z octem i przetrzyj nią całą podłogę. Jeśli plama jest uparta, spryskaj ją octem winnym, odstaw na chwilę i przetrzyj suchą szmatką.

2. Podłogi z płytek ceramicznych

Podłogi z płytek ceramicznych są bardzo wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości. Niestety, plamy na nich też zdarzają się dość często. Najtrudniejsze do usunięcia są plamy z farb i kleju. Aby poradzić sobie z nimi, spróbuj użyć specjalnego płynu usuwającego farbę. W przypadku kleju, najlepiej usunąć go za pomocą noża malarskiego, a następnie przetrzeć powierzchnię mokrą szmatką.

3. Podłogi winylowe

Podłogi winylowe są bardzo popularne, ponieważ są łatwe w utrzymaniu i niezwykle trwałe. Niestety, plamy na nich też bywają. Najczęściej pojawiają się po kwaśnych lub oleistych substancjach. Aby usunąć plamę, spryskaj ją roztworem wody z płynem do mycia naczyń, pozostaw na chwilę, a następnie przetrzyj suchą szmatką. Jeśli plama jest uparta, spróbuj użyć specjalnego płynu do usuwania plam z podłóg winylowych.

4. Dywany

Dywany są jednym z najbardziej narażonych elementów na pojawianie się plam. Najczęściej pojawiają się po wylaniu czegoś kwaśnego lub oleistego. Aby pozbyć się plam z dywanów, najlepiej zastosować specjalistyczne środki czyszczące. Można też spróbować przetrzeć dywan roztworem octu lub wody z sodą oczyszczoną.

5. Podłogi z kamienia

Podłogi z kamienia są niezwykle eleganckie i trwałe, ale niestety, też narażone na pojawianie się plam. Najczęściej pojawiają się po wylaniu czerwonego wina lub oleju. Aby pozbyć się plam, spróbuj przetrzeć powierzchnię wilgotną szmatką z płynem do mycia naczyń lub octu winnego. W przypadku upartej plamy, użyj specjalnego płynu do usuwania plam z podłóg z kamienia.

Podsumowanie

Jak widzisz, istnieją różnego rodzaju metody usuwania plam z różnych rodzajów podłóg. Warto pamiętać, że im szybciej zaczniemy usuwać plamę, tym większa szansa na to, że uda nam się jej w pełni pozbyć. Pamietajmy też, żeby zawsze testować produkt na małej powierzchni, aby uniknąć ewentualnych uszkodzeń podłogi.