Poradnik doboru kolorów podłóg: Kreowanie nastroju i harmonii w pomieszczeniach

Wybór odpowiedniego koloru podłogi w domu jest równie ważny, co dobór koloru ścian czy mebli. Kolor podłogi wpływa na harmonię przestrzeni oraz na ogólne wrażenie, jakie wywołuje pomieszczenie. Większość osób skupia się na wyborze koloru ścian czy mebli, jednak to właśnie podłoga stanowi podstawę i trzeba ją dobrze przemyśleć. W tym artykule przedstawiamy poradnik doboru kolorów podłóg, który pomoże stworzyć nastrojowe i harmonijne wnętrza.

1. Kolor podłogi a styl wnętrza

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na styl wnętrza, który chcemy osiągnąć. Kolor podłogi powinien harmonizować z całością pomieszczenia. Jeśli zależy nam na nowoczesnym stylu, warto postawić na podłogi w odcieniach szarości lub beżu. Dla miłośników stylu skandynawskiego polecamy jasne drewno, np. dąb lub jesion. W pomieszczeniach rustykalnych sprawdzą się podłogi w kolorze miodowego dębu lub jesionu, a dla fanów glamour polecamy ciepły odcień mahoń.

2. Jasne czy ciemne podłogi?

Decydując się na kolor podłogi należy zastanowić się nad jasnością. Jasne podłogi optycznie powiększają pomieszczenie i sprawiają, że wygląda ono bardziej przestronnie. Ciemne podłogi z kolei wprowadzą elegancki i zmysłowy nastrój. Wybierając ciemniejsze podłogi należy jednak pamiętać o tym, że będą one wymagały częstszego mycia i konserwacji.

3. Podłoga a kolor mebli

Kolor podłogi powinien harmonizować z kolorem mebli. W pomieszczeniach, gdzie dominują ciemne meble, lepiej wybierać jasne podłogi. W przypadku jasnych mebli, ciemniejsze podłogi stworzą ciekawy kontrast. Ważne jest również, aby kolor podłogi był zgodny z barwą stolika kawowego czy innych dekoracji na podłodze.

4. Kontrasty i połączenia kolorystyczne

Podłoga może stanowić ciekawy akcent w pomieszczeniu. Zamiast wybierać jednolity kolor, można połączyć różne odcienie w jednym pomieszczeniu. Na przykład: jasne podłogi w sypialni i ciemne w korytarzu czy pokoju dziennym. W pomieszczeniach o jednolitym kolorze ścian, warto postawić na kontrast na podłodze i wybrać inny kolor lub wzór.

5. Wytrzymałość i łatwość konserwacji

Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem przy wyborze koloru podłogi jest wytrzymałość i łatwość konserwacji. Wysokiej jakości podłoga to inwestycja na lata, dlatego warto zwrócić uwagę na jej parametry techniczne. Podłogi drewniane wymagają regularnego lakierowania lub olejowania, a panele winylowe są łatwe w utrzymaniu czystości.

Podsumowując, dobór kolorów podłóg to ważny element aranżacji wnętrz. Kolor podłogi powinien harmonizować z kolorem mebli i ścian oraz być zgodny z stylem w jakim urządzamy pomieszczenie. Wybierając kolor podłogi, należy również pamiętać o wytrzymałości i łatwości konserwacji. Teraz już wiadomo, jak kolor podłogi wpływa na aranżację wnętrz i jak wybrać optymalny dla nas kolor, który stworzy harmonijne i nastrojowe wnętrza.